vertical_align_top
Main Details
Media
Publicity
Community

Main Details

Media

Publicity

Community

514 views

Director

(edit)

Writer

(edit)

James Cappe
&, &

Rex Weiner
-

Producer

(edit)

Michael Levy
executive producer

Steve Perry
producer

producer

associate producer

Original Music

(edit)

-

Cinematographer

(edit)

Oliver Wood
director of photography

Editor

(edit)

Michael Tronick
-

Editorial Department

(edit)

James Andrykowski
second assistant editor

Gary Burritt
negative cutter

Dale Caldwell
color timer

Bryan H. Carroll
first assistant editor

Edward Malone
first assistant editor

Tracy Steinsapir
second assistant editor

Casting Director

(edit)

Jackie Burch
-

Production Designer

(edit)

Art Director

(edit)

Christiaan Wagener
-

Set Decorator

(edit)

Linda Spheeris
-

Costume Designer

(edit)

Marilyn Vance
-

Makeup Department

(edit)

Paul Abascal
hair stylist

Scott H. Eddo
makeup supervisor

Production Manager

(edit)

James Herbert
unit production manager: second unit

Steve Perry
unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director

(edit)

Albert Cho
second second assistant director

Heidi Gutman
second assistant director: second unit

Michael Alan Kahn
second assistant director

Terry Miller
first assistant director

Robert S. Mills
additional second assistant director: second unit

second unit director

Art Department

(edit)

Mike Blaze
assistant property master

Charles William Breen
set designer

Randy Brewer
swing

Ed Brown
leadman

Richard Bruns
general foreman

Marco A. Campos
propmaker

Joseph H. Catmull
propmaker

Mark Fabus
set designer

Jerry Fitzpatrick
construction coordinator

Roger A. George
propmaker

Mark Haber
propmaker

Dean Hensley
propmaker gang boss

Richard Hill
propmaker

Jaymes Hinkle
production painter

Philip C. Hurst
greensman

Elliot Jennings
propmaker

Gary A. Krakoff
propmaker foreman

John Leone
labor foreman

Christopher Lofland
propmaker

Dwight Lowell
propmaker

Michael Mackey
propmaker

James E. Nagle
propmaker

Russel S. Nelson
propmaker

Scott Nifong
set dresser

Edward E. O'Connell
paint foreman

Eric Orbom
set designer

Michael Papac
property master

LeRoy Parrish
propmaker gang boss

Robert B. Pencak
propmaker

Steve Robbins
propmaker

Dale Saiger
propmaker

Robert Simpson
propmaker gang boss

Jim Slater
set dresser

Edward Staten Vance
propmaker

Edmund Villa
assistant property master

Kevin C. Walberg
propmaker

Hal Walker
set dresser

Glenn Williams
propmaker

S. Bruce Wineinger
propmaker gang boss

Sound Department

(edit)

Alex Algarin
projectionist

foley artist

Ron Bartlett
sound effects editor

Don J. Bassman
re-recording mixer

Todd Bassman
boom operator

Brad Brock
adr mixer

Rick Canelli
recordist

Kurt Carpenter
adr recordist

Mike Chock
foley editor

Kevin F. Cleary
re-recording mixer

David B. Cohn
sound effects editor

Chris Connelly
machine operator

Virginia Cook-McGowan
dialogue editor

sound mixer

Dean Drabin
mixer

John Dunn
supervising sound effects editor

Ezra Dweck
sound effects recordist

Stephen Hunter Flick
supervising sound effects editor

Michael Georgiades
playback operator

Tim Gomillion
sound assistant

Allan Hart
supervising dialogue editor

Hilda Hodges
foley artist

sound effects editor

Ronald Long
boom operator: second unit

Matthew C. May
assistant sound editor

Rick Mitchell
foley editor

re-recording mixer

Richard Overton
re-recording mixer

Michelle Pleis
adr assistant

Troy Porter
foley mixer

Robert Renga
recordist

Charleen Richards
mixer

Gary D. Rogers
re-recording mixer

Brian Ruberg
recordist

Hank Salerno
supervising adr editor

sound effects editor

Norman B. Schwartz
post-production dialogue

adr editor

Gina Spiro
assistant dialogue editor

Ken Stone
engineer

Jo Von Metoyer
assistant sound editor

Rosemarie Wheeler
adr assistant

Jack Wolpa
cable operator

Bill Henderson
sound re-recording engineer

Special Effects

(edit)

Ted Allen
special effects technician

Danny Cangemi
special effects technician

Kenneth C. Clark
special effects technician

Andy Evans
special effects technician

Rick Figalan
special effects technician

Steve Galich
special effects technician

special effects coordinator

Jerry Hart
special effects craft service

Ken Helphingstine
special effects technician

Jeffery House
special effects technician

Elmer Hui
special effects technician

Thomas Mertz
special effects foreman

Karl Nygren
special effects technician

Dennis Petersen
special effects technician

David Peterson
special effects technician

Steve Riley
special effects technician

Mike Wever
special effects technician

Jeffrey A. Wischnack
special effects technician

Dick Wood
special effects technician

Mike Edmonson
special effects foreman

Stunts

(edit)

Maryellen Aviano
stunts

Kenny Bates
stunts

Sandy Berumen
stunts

Janet Brady
stunts

Nick Brett
stunts

John Cade
stunts

Kerrie Cullen
stunts

Shane Dixon
stunts

Shaun Earl
stunts

Francis Echinard
stunts

stunts

Donna Evans
stunts

Cindy Folkerson
stunts

Jani Fullerton
stunts

stunts

Marguerite Happy
stunts

Billy Hank Hooker
stunts

stunts

Steve Kelso
stunts

Gregg Kovan
stunts

Craig Lietzke
stunts

Kym Washington
stunts

Lisa McCullough
stunts

stunts

Bennie Moore
stunts

Janet Lee Orcutt
stunts

stunts

stunts

mary peters
stunts

Chuck Picerni Jr.
stunts

stunt coordinator

Steve Picerni
stunts

stunts

J. Suzanne Rampe
stunts

Philip Riniono
stunts

Lynn Salvator
stunts

Dennis Scott
stunts

Keith Tellez
stunts

stunts

Yannick Derrien
stunts

Camera and Electrical Department

(edit)

Richard J. Beban
second assistant camera: second unit

Rick A. Benedetto
electrician

James O. Blair
chief lighting technician

Howard Block
additional photographer

Paul Cheung
electrician

Richmond G. Cogswell
video assist

John T. Connor
camera loader

James B. Crawford
best boy

Michael Genne
camera operator: "b" camera

M. Todd Henry
camera operator: "b" camera

Robert Isenberg
still photographer

Gene Kearney
key grip

Bob Munoz
best boy grip

Ken Nishino
first assistant camera

Randy Nolen
panaglide operator

Rod Robertson
electrician

Bill Roe
camera operator

Dennis Seawright
second assistant camera

Larry Spehar
electrician

Michael J. Spehar
electrician

Clarence Tindell
dolly grip

Michael T. Travers
grip

Pernell Youngblood Tyus
camera operator: second unit

Brett M. Welch
grip

Sandy Williams
dolly grip: second unit

William E. Fitch
grip

Dylan Goss
additional second assistant camera

Casting Department

(edit)

Ferne Cassel
casting associate

Jim Green
extras casting

Carl Joy
extras casting

Costume and Wardrobe Department

(edit)

Jacqueline G. Arthur
assistant to costume designer

Gala Autumn
costumer

Winnie D. Brown
costume supervisor: women

Ellis Cohen
costume supervisor: men

Leann Nealz
wardrobe assistant

Barbara Siebert
costume supervisor: women

Michael Voght
costumer

Philip Maldonado
costumer

Location Management

(edit)

Andrew M. Comins
location manager: second unit

assistant location manager: second unit

David Israel
location manager

Antoinette Levine
location manager

Lori A. Balton
location scout

Music Department

(edit)

Carole Childs
music supervisor

Allen J. Grubman
music supervisor

Elliot Lurie
music supervisor

Randy Paton
assistant music editor

marsupial vocalization

Curtis Roush
music editor

Derick Nakamoto
arranged by / musician: electric piano / musician: synthesizer

Transportation Department

(edit)

Clay Bartholomew
driver

George Bess
driver

Jerry Cipperly
driver

Richard P. Dale
driver

Sparky Edmonston
driver

Alan Falco
transportation captain

Nick Falco
driver

Donald Haflich
driver

William Jakubecy
driver

Paul Klyder
driver

Craig Lietzke
driver

Jack Lietzke
transportation coordinator

Edwins Lyons
driver

Kenny Moore
driver

Wayne Morris
driver

Richard Padgett
driver

Frank Reinhard
driver

Dick Smith
driver

Murray Staff
driver

Robert Stitt
driver

Jose Luis Tellez
driver

Pat Walke
driver

Bill Whiteside
driver

John M. Woodward
driver

Tom Yardley
driver

Richard Burch
driver: mechanic

Other Crew

(edit)

Joene Acord
assistant accountant

Aurorah Allain
choreographer

Roberta Altom Avines
accounting assistant

Gilbert Becera
coordinator: C.A.S.T. Security

Eric Burdett
production assistant

Carlos Cabrera
production assistant: second unit

George Chavez
security: C.A.S.T. Security

Rick Chavez
craft service

Lisa Cogswell
production coordinator

Manuel Cox
security: C.A.S.T. Security

Jack Crain
knives designer

Patty Davis
assistant: Renny Harlin

Terry Edinger
assistant accountant

Eddie Egan
unit publicist

helicopter pilot

Anthony Goldschmidt
title designer

Nancy Hansen
script supervisor

Laura Lee Kasten
special talent coordinator

Tony Kerum
caterer: Tony's Food Service

Clarence Lindsay
first aid

Gregory Manson
production assistant

assistant: Andrew Dice Clay

Michael Papac
weapons specialist

Joanna Pitt
production assistant

Jim Porter
first aid

Cleve Reinhard
production accountant

Debby Shively
production secretary

Don Stanley
police coordinator

helicopter pilot

Michael Tamburro
helicopter pilot

Jose Luis Tellez
cook

assistant: Joel Silver

Ellen Wolff
assistant coordinator

stand-in

Greg Richards
production assistant

Thanks

(edit)

Debi Boulden
special thanks

Jim Boulden
special thanks

Norm Marshall
special thanks

FamousFix content is contributed and edited by our readers. You are most welcome to update, correct or add information to this page. Update Information

Top Contributors Today

  • halfgoofy
  • angel_angel
  • mandia27
  • wdweditorial
  • Phoebe

Register Here to contribute to FamousFix. Login »

Join Now

Register to update information, save favorites, post photos, news stories and comments.

Already A Member?



Desktop | Mobile
This website is part of the FamousFix entertainment community. By continuing past this page, and by your continued use of this site, you agree to be bound by and abide by the Terms of Use. Loaded in 0.58 secs.
Terms of Use  |  Copyright  |  Privacy
Copyright 2006-2021, FamousFix