vertical_align_top
Main Details
Media
Publicity
Community

Main Details

Media

Publicity

Community

2,483 views

Director

(edit)

Writer

(edit)

Producer

(edit)

executive producer

producer

producer

Original Music

(edit)

Cinematographer

(edit)

Editor

(edit)

Casting Director

(edit)

Production Designer

(edit)

Art Director

(edit)

Ian Gracie
-

Phil Harvey
-

Fred Hole
-

Jonathan Lee
-

Michelle McGahey
-

Peter Russell
-

Set Decorator

(edit)

Peter Walpole
-

Costume Designer

(edit)

Trisha Biggar
-

Makeup Department

(edit)

Jane Atherton
makeup assistant

Mark Coulier
prosthetic makeup artist: additional shooting crew

Wendy De Waal
hair stylist

Daniel Galvin Senior
colour artist

Kristelle Gardiner
special makeup effects artist

Sean Genders
special makeup effects artist

Barrie Gower
prosthetic makeup artist: additional shooting crew

Shaune Harrison
prosthetic makeup artist: additional shooting crew

Pat Hay
chief makeup artist: additional shooting crew

Kate Hill
prosthetic makeup artist: additional shooting crew

Sue Love
key hair stylist

Wizzy Molineaux
makeup artist

Jo-Ann Nelson
hair stylist

Jemma Scott-Knox-Gore
contact lens designer, contact lens technician

Paul Spateri
prosthetic makeup artist: additional shooting crew

Jennifer Stanfield
hair stylist

Lesley Vanderwalt
makeup supervisor

Lynn Wheeler
makeup artist

Simon Zanker
hair stylist

Eliana Dona
makeup artist

Kerrin Jackson
makeup artist

Sarah Love
hair stylist

Danny Wagner
special makeup effects artist

Nadine Wilkie
additional hair stylist, additional makeup artist

Production Manager

(edit)

Enrico Ballarin
unit manager: Italy

Caroline Bonham
production manager: Spain

Tic Carroll
unit manager

Guido Cerasuolo
production supervisor: Italy

Debra K. Chinn
international post production executive

Philippa Day
unit manager: Tunisia

Pedro Ma De Ugarte
production supervisor: Spain

Brian Donovan
production manager: additional shooting crew

Jamie Forester
post-production supervisor

Peter Heslop
production manager: Tunisia

Stephen Jones
production supervisor

Mimoun Mahbouli
unit manager: Tunisia

Abdelaziz Ben Mlouka
production supervisor: Tunisia

Laura Sivis
production liaison: Fox Studios Australia, studio facilities coordinator: Fox Studios Australia

Sarka Sulcova
production manager: Spain

Dawn Higginbotham
post-production supervisor

Paul Springer
post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director

(edit)

Tamana Bleasdale
second assistant director: additional shooting crew

Richard Hewitt
first assistant director: additional shooting crew

Moez Kamoun
first assistant director: Tunisia

first assistant director

Johnny Pacialeo
additional assistant director

Matthew Penry-Davey
second assistant director: additional shooting crew

Claire Richardson
second assistant director

Paul Sullivan
second second assistant director

Gordon Westman
third assistant director

Richard Whelan
first assistant director: additional shooting crew

Drew Bailey
additional assistant director

Akram Fakhfakh
second assistant director: Tunisia

Art Department

(edit)

Sean Ahern
construction foreman

Seth Aitken
prop dresser

Zvika Aloni
prop dresser

Ian Andrewartha
upholsterer

Leon Apsey
construction manager: additional shooting crew

Shane Aumont
chargehand prop dresser

Matthew Baldwin
set builder

Ravi Bansal
concept artist

Mohamed Bargaoui
prop master: Tunisia

Ken Barley
head fibrous plasterer

Robert E. Barnes
concept sculptor

Marc Barold
prop dresser

Mark Bartholomew
junior draftsperson

Brett Bartlett
leading hand

Carol Bauman
concept model maker

Brett Beacham
mouldmaker

Nick Bernyk
leading hand model maker

Robert Berryman
model maker

Ian Bickerton
leading hand

Colette Birrell
art department coordinator

Peta Black
scenic leading hand

Alex Boswell
prop dresser, stand-by propman: additional shooting crew

Dennis Bovington
carpenter: additional shooting crew

Peter Bradford
plaster leading hand

Adrian Britnell
model maker

Alan Brown
head scenic foreman

Martin Bruveris
scenic foreman

David Bubb
supervising construction manager

Richard Bullock
production buyer: additional shooting crew

Bert Burless
prop dresser

Brad Burnet
model maker

Josh Bush
carpenter

Sophie Buttner
prop dresser

Sandra Carrington
assistant upholsterer

Andrew Chan
junior draftsperson

Doug Chiang
concept design supervisor

Jason Christopher
prop dresser

concept design supervisor

Susanna Codognato
art director: Italy

Godric Cole
set decorating draftsperson

Ben Collins
concept model maker

Gregory Commerford
scenic leading hand

Matthew Connors
head scenic painter

Matthew Cook
prop dresser

Matthew Cotter
model maker

Ed Cotton
draftsman

Steve Court
supervising plasterer

Peter Coy
construction foreman

David Craig
conceptual researcher

Andrew Crichton
prop buyer

Garth Croft
set builder

Richard Crowe
stand-by carpenter

Gene D'Cruze
construction manager: additional shooting crew

Rodolfo Damaggio
storyboard artist

Fay David
art department supervisor

Rohan Dawson
set painter

Michael Dayman
props scenic artist

Christian Debney
model maker

Bill Demery
model maker

Darryl Dempsey
leading hand rigger

Ray Dew
leading hand rigger

Peter Dorme
draftsman

Damien Drew
draftsman

John Duncan
concept model maker

Beverley Dunn
assistant set decorator

Deborah Eastwood
art department accountant

Jan Edwards
prop dresser

Mario Egiziano
model maker

Roderick England
art department runner

Craig Fison
prop dresser

Ben Foley
carpenter

Luís Fonseca
model maker

Cal Foote
engineer

Sam Ford
props runner

Trish Foreman
modelmaking coordinator

Rory Forrest
carpenter

Jeremy Fuller
prop dresser

Marc Gabbana
concept artist

Michael Gardiner
supervising plasterer

Beth Garswood
art department assistant

Roger Gillespie
supervising plasterer

John Goodson
concept model maker

Adam Grace
leading hand model maker

Antony Greenhill
plaster leading hand

Micky Guyett
head scenic painter

Greg Hajdu
construction manager

Tanya Harper
modelmaking coordinator

Steve Harris
carpenter

Brett Harrison
model maker

Michael Henry
mouldmaker

Reuben Hill
props painter

Gordon Hobkirk
art department

Dion Horstmans
prop dresser

Rick Howie
prop dresser

Laurie Hughes
model maker

Dominic Hyman
assistant set decorator: Tunisia

Taieb Jallouli
art director: Tunisia

graphics assistant

Zacharey Jane
prop dresser

Ray Jenkins
model maker

Mark Jones
head foreman

Kurt Kaufman
concept artist

Kristian Kielland
leading hand

Paul King
supervising plasterer

Cindi Knapton
junior draftsperson

Peter Kobicek
assistant stand-by propman

Gaetano Lagana
scenic leading hand

Owen Lawrence
model maker

David Lee
art director: additional shooting crew

Tony Lees
sculptor

Jim Leng
leading hand model maker

Jacinta Leong
assistant art director

Craig Longhurst
model maker

Russell Lowe
model maker

John-Paul Lucini
assistant property master

Angus MacDonald
prop dresser

Roberto Weil Machado
prop dresser

Chris Marinovich
model maker

Guy Masek
pattern maker

concept artist

Tim McGaw
model maker

Kevin McManus
model maker

David McPhail
model maker

Tony McVey
concept sculptor

Clive Memmott
assistant art director

Ryan Mendoza
art department assistant

Matt Milgate
chargehand prop dresser

Peter Milton
draftsman

Craig Mohagen
construction coordinator: ILM

James Morgan
model maker

Lewis Morley
leading hand model maker

Nick Morrell
leading hand rigger

Simon Mouncey
model maker

Robert Moxham
stand-by propman

John Murch
plaster foreman

Michael Murnane
concept sculptor

Shanthi Nadaraja
assistant construction coordinator

Dave Nagel
model maker

Rodney Nash
steel leading hand

Ed Natividad
concept artist

Paul Nott-Macaire
stand-by carpenter: additional shooting crew

Paul Ocolisan
junior draftsperson

José Ortega
painter

Wolfgang Osterholzer
carpenter

Anton Parsons
prop dresser

Chris Penn
art department runner

Wayne Porter
steel foreman

Andrew Powell
draftsman

Mark Powell
model maker

Dermot Power
concept artist

Ronald Rametta
model maker

Chuck Ray
construction: ILM

Steven Reid
model maker

Roel Robles
art department assistant

Linda Sang
scenic leading hand

Emily Saunders
construction coordinator

Matthew Saxon
art department assistant

Rod Scott
leading hand rigger

Mark Scruton
art department assistant: additional shooting crew

Johnny Sella
scenic leading hand

Mark Sexton
storyboard artist

Justine Seymour
soft furnishings

Phil Shearer
concept artist

Glenn Sheridan
prop dresser

Jay Shuster
concept artist

Jolyon Simpson
scenic leading hand

Pheng Sisopha
graphics/3D modeller

Michael Smale
art department assistant

Kim Smith
concept model maker

Andrew Staig
construction foreman

Wayne Starkey
model maker

Danny Strachan
scenic foreman

Rob Sutton
assistant construction manager

Anes Talmoudi
assistant art director: Tunisia

Joanne Tastula
set decorating coordinator

Ty Teiger
property master

Bryce Tibbey
prop dresser

Erik Tiemens
concept design supervisor

Garth Tompkins
leading hand

Liz Van Den Berg
set painter

Thomas Van Koeverden
mechanic

Kerrie Van Lambaart
prop dresser

Rowan Wademan
model maker

Jessie Walker-Stewart
model maker

Steve Warren
scenic foreman

Peter Watson
chargehand propman: additional shooting crew

Gregory A. Weimerskirch
art department

David Willis
model maker

Norman Wray
leading hand

Charly Wrencher
prop storeman

Peter Wyborn
modelmaking supervisor

Ruth Wynne
model maker, set dresser

Tony Xeros
set decorating buyer

Tim Browning
painter

Brad Diebert
carpenter

Peter Exton
steelworker

Martin Foley
art department assistant

Paul James
chargehand plasterer

Tom McInerney
assistant sculptor

Brett Murphy
set builder

John Oster
propmaker

Darrin Smith
carpenter

Sarah Stuart
junior draughtsman

Nick Turnbull
props

Sound Department

(edit)

David Acord
apprentice sound editor

Michael Axinn
assistant dialogue/adr editor

digital audio transfer

Eleanor Beaton
assistant sound editor

Simon Bishop
sound mixer: additional shooting crew

Paul 'Salty' Brincat
sound recordist

Tim Burby
digital audio transfer

sound designer, supervising sound editor

Rod Conder
boom operator

Travis Crenshaw
foley recordist

Teresa Eckton
sound effects editor

Coya Elliott
supervising assistant editor

Sean England
machine room operator

Steve Finnigan
adr recordist

Jonathan Greber
digital audio transfer supervisor

Rick Kline
re-recording mixer

sound effects editor

Mary Helen Leasman
foley editor

Ben Lindell
cable person

Brian Magerkurth
re-recordist

Marilyn McCoppen
Dialogue/ADR Editor

Frank 'Pepe' Merel
foley mixer

Leon Minas
adr recordist

Juan Peralta
mix technician, assistant re-recording mixer

Brandon Proctor
mix technician, assistant re-recording mixer

Mark Purcell
machine room operator

Gary A. Rizzo
additional re-recording mixer

Ronald G. Roumas
re-recordist

Gary Rydstrom
re-recording mixer

sound FU, Additional Sound FX

Jurgen Scharpf
mix technician

Kevin Sellers
foley editor

re-recording mixer

Brian Simmons
sound mixer: additional shooting crew

Steve Slanec
Dialogue/ADR Editor

Kent Sparling
mix technician, assistant re-recording mixer, re-recording mixer: Italian, Slovak and Hungarian Versions

Denise Thorpe
foley artist

John Torrijos
video services

Jana Vance
foley artist

supervising sound editor, adr recordist, sound effects recordist

Christopher Barnett
mix stage engineer

Benjamin A. Burtt
sound effects recordist

John Countryman
digital audio transfer

Robert Farr
adr mixer

Noah Katz
sound editorial technical support

Tom Myers
re-recording mixer: IMAX version

George Peterson Jr.
re-recordist

Gene Radzik
stereo sound consultant: Dolby

Chris Roberts
adr mixer

Steve Romanko
technical staff: Skywalker Sound

Chris Sinclair
adr recordist

sound transfer

Daniel Sperry
stereo sound consultant: Dolby

Special Effects

(edit)

Chris Barton
animatronics: additional shooting crew

Ty Batterham
creature technician

Tom Blake
animatronics: additional shooting crew

Steven Boyle
creature technician

Trish Bretland
creature technician

Herman Bron
special effects technician

Robbie Clot
special effects technician: ILM

Ben Collins
set model maker

Gerard Collins
special effects technician

Martin Crowther
lead animatronic technician

Justin Dix
droid unit technician

creature effects supervisor: additional shooting crew

Gab Facchinei
creature foreman

Peter Forbes
special effects buyer

Sebastian Foxx
special effects crew

Bernard Golenko
special effects technician

Alex Gurucharri
senior special effects technician: additional shooting crew

Tamzine Hanks
animatronics: additional shooting crew

Tom Harris
special effects supervisor: additional shooting crew

Geoff Heron
special effects supervisor: ILM

special effects technician

Kerryanne Jensen
set model maker

Michael Kelm
set model maker

Andy Lee
foam latex: additional shooting crew

Damien Martin
creature makeup artist

Pierre Maurer
model builder

Lyn Nicholson
creatures coordinator: additional shooting crew

Brian Osmond
special effects technician

Keith Rae
leading mould maker

Martin Reid
animatronics: additional shooting crew

Bill Roth
sculptor

Stuart Rowsell
creature technician

Zeynep Selcuk
droid unit coordinator

Ross Shuman
model maker

lead animatronics foreman

Trevor Smith
model making foreman

Trevor Tighe
droid unit technician

Nicole Van Lambaart
model making runner

Elka Wardega
creature makeup artists

Simon Williams
animatronics: additional shooting crew

Barry Woodman
special effects technician: additional shooting crew

David Young
special effects supervisor

Michael Bain
animatronics assistant

R2D2 designer

Damian Lund
special effects assistant

Fletcher Moules
creature technician

Visual Effects

(edit)

Lauren Abrams
model maker: ILM

Lleslle Aclaro
visual effects coordinator: ILM

Barbara Affonso
model maker: ILM

Ritesh Aggrawal
stereoscopic supervisor

Kipp Aldrich
video engineering and digital technologies: ILM

Brad Alexander
pre-visualization/effects artist

Maria Asim Ali
stereoscopic conversion compositor

visual effects production and technical support: ILM

Charles Alleneck
animator: ILM

Shadi Almassizadeh
digital effects artist: ILM

Amy Altvater
stereo production assistant

Christian Alzmann
visual effects conceptual artist: ILM

Nicholas Anastassiou
visual effects editor: ILM

Michael Anders
stereo conversion production manager

Andrew Anderson
digital model development and construction artist: ILM

Bill Anderson
video engineering and digital technologies: ILM

Valeria Andino
stereo conversion producer, stereoscopic producer

Leah Anton
sequence supervisor and development lead: ILM

Chris Armstrong
animation supervisor: ILM

Jeffrey Arnold
digital effects artist: ILM

Carl Assmus
grip: ILM

Okan Ataman
digital effects artist: ILM

Trang Bach
digital paint and rotoscope artist: ILM

animator: ILM

Al Bailey
digital effects artist: ILM

Charles Bailey
model maker: ILM

Jerome Bakum
visual effects editorial and imaging services group: ILM

Scott Balcerek
senior visual effects editor: ILM

Michael Balog
digital model development and construction artist: ILM

Michael Baltazar
digital effects artist: ILM

Leigh Barbier
digital model development and construction artist: ILM

Kevin Barnhill
computer graphics supervisor: ILM

Bill Barr
key grip: ILM

Hernan Barros
stereoscopic conversion artist co-lead

Peter Bartfay
stereoscopic compositor

Jeremy Bazin
stereoscopic compositor

Randall K. Bean
visual effects editorial and imaging services group: ILM

Jean-Paul Beaulieu
digital effects artist: ILM

Kathleen Beeler
digital effects artist: ILM

Linda Bel
lead animator: ILM

Steve Bell
digital model development and construction artist: ILM

model maker: ILM

Jeffrey Benedict
digital effects artist: ILM

Scott Benza
lead animator: ILM

Prabir Bera
lead stereoscopic compositor

Suzanne Berger
digital effects artist: ILM

Eric Bermender
video engineering and digital technologies: ILM

Beverly Bernacki
digital effects artist: ILM

Mike Bienstock
first assistant camera operator: ILM

droid unit supervisor/R2-D2 operator

Wayne Billheimer
visual effects coordinator: ILM

Alicia Bissinger
digital paint and rotoscope artist: ILM

Matt Blackwell
digital effects artist: ILM

Rob Blue
digital effects artist: ILM

Rod G. Bogart
video engineering and digital technologies: ILM

Stella Bogh
digital effects artist: ILM

Nick Bogle
model maker: ILM

Jean Bolte
viewpaint supervisor: ILM

Aron Bonar
digital effects artist: ILM

Scott Bonnenfant
digital model development and construction artist: ILM

Rob Bonstin
visual effects editorial and imaging services group: ILM

Robert Bourgeault
digital effects artist: ILM

Maria Bowen
digital model development and construction artist: ILM

Timothy Brakensiek
digital model development and construction artist: ILM

Alberto Bravo Garcia
visual effects artist

Sam Breach
digital effects artist: ILM

Patrick Brennan
sequence supervisor and development lead: ILM

William J. Brooks
digital effects artist: ILM

Jill Brooks
visual effects producer: ILM

Elizabeth A. Brown
visual effects coordinator: ILM

Jason Brown
digital effects artist: ILM

Dhyana Brummel
visual effects production and technical support: ILM

Michael Brunsfeld
visual effects conceptual artist: ILM

Ron Bublitz
digital model development and construction artist: ILM

Mark Buck
model maker: ILM

Tommy Burnette
sequence supervisor and development lead: ILM

Cathy Burrows
digital effects artist: ILM

Dorian Bustamante
visual effects

Anthony Butler
visual effects coordinator: ILM

Michaela Calanchini
digital paint and rotoscope artist: ILM

Diane Caliva
visual effects editorial and imaging services group: ILM

Scott Smith
color consultant

Geoff Campbell
digital modeling supervisor: ILM

Sue Campbell
lead animator: ILM

Damien Carr
visual effects production and technical support: ILM

Tami Carter
sequence supervisor and development lead: ILM

Christine Castellano
visual effects production and technical support: ILM

Andrew Cawrse
digital model development and construction artist: ILM

Bernard O. Ceguerra
digital effects artist: ILM

Lanny Cermak
matchmove artist: ILM, motion capture artist: ILM

Cedrick Chan
digital effects artist: ILM

Justin Tatsuo Chan
stereo conversion coordinator: ILM

Yina Chang
digital effects artist: ILM

Grace Cheney
digital paint and rotoscope artist: ILM

Peter Chesloff
digital effects artist: ILM

Jon Childress Farmer
digital model development and construction artist: ILM

Terry Chostner
matchmove artist: ILM, motion capture artist: ILM

Pamela J. Choy
digital model development and construction artist: ILM

Amy Christensen
3D matchmove lead: ILM

Eric D. Christensen
digital paint and rotoscope artist: ILM

Brian Christian
pre-visualization/effects artist

Ian Christie
sequence supervisor and development lead: ILM

Marc Chu
animator: ILM

Paul Churchill
digital effects artist: ILM

Chris Ciampa
digital effects artist: ILM

Richard Clarke
digital effects artist: ILM

William Clay
digital model development and construction artist: ILM

Tom Cloutier
gaffer: ILM

Grady Cofer
sequence supervisor and development lead: ILM

Katie Cole
pre-visualization/effects artist

animation director

Rafael Colon
digital effects artist: ILM

Brian Connor
digital effects artist: ILM

Pat Conran
sequence supervisor and development lead: ILM

Michael Conte
sequence supervisor and development lead: ILM

Caitlin Content
sequence supervisor and development lead: ILM

Ryan Cook
digital effects artist

Jay Cooper
sequence supervisor and development lead: ILM

Chad Cortvriendt
stereo conversion production manager

Julie Creighton
visual effects coordinator: ILM

Lee Croft
digital paint and rotoscope artist: ILM

Sean Curran
animator: ILM

Virgine d'Annoville
animator: ILM

Julie D'Antoni
visual effects production manager: ILM

Russell Darling
video engineering and digital technologies: ILM

Peter Daulton
lead animator: ILM

Scott David
digital effects artist: ILM

Kathleen Davidson
digital effects artist: ILM

Dennis Davis
digital effects artist: ILM

model maker: ILM

digital model development and construction artist: ILM

Robert DeHaan
visual effects editorial and imaging services group: ILM

Chris Del Conte
managing director: stereoscopic conversion

Jake Delaney
stereoscopic coordinator

Bernie Demolski
gaffer: ILM

Bryan Dewe
model maker: ILM

Michael Di Como
sequence supervisor and development lead: ILM

Jeff Doran
digital compositing supervisor: ILM

Andrew Doucette
animator: ILM

Jason Dourgarian
lead stereoscopic compositor: 3D version 2013

Emmet Doyle
digital effects artist: ILM

David Dozoretz
pre-visualization supervisor

Richard Ducker
digital effects artist: ILM

Simon Dunsdon
pre-visualization/effects artist

C. Michael Easton
animator: ILM

Matt Edwards
visual effects production and technical support: ILM

Robert Edwards
model maker: ILM

Thomas Ehline
model maker: ILM

Raul Essig
digital effects artist: ILM

Leanard Estebecorena
sequence supervisor and development lead: ILM

Alexandre Ethier
digital effects artist: ILM

Bill Eyler
digital effects artist: ILM

Nina Fallon
visual effects coordinator: ILM

Leigh Ann Fan
visual effects coordinator: ILM

Katherine Farrar
production assistant

Scott Farrar
stereo conversion producer: Prime Focus

Tom Fejes
digital effects artist: ILM

Eric Fernandes
digital effects artist: ILM

Amanda Finkelberg
digital paint and rotoscope artist: ILM

Kelly Fischer
digital effects artist: ILM

Dave Fogler
model maker: ILM

Jon Foreman
model maker: ILM

Christian Foucher
digital effects artist: ILM

Alexandre Frazao
matchmove artist: ILM, motion capture artist: ILM

Carl N. Frederick
digital effects artist: ILM

Warren Fu
visual effects conceptual artist: ILM

David Fuhrer
digital artist: ILM

Todd Fulford
digital artist

Leslie Fulton
animator: ILM

Ryan Galloway
digital effects artist: ILM

George Gambetta
visual effects editorial and imaging services group: ILM

Gonzalo Garramuno
digital effects artist: ILM

Dawn Gates
digital paint and rotoscope artist: ILM

Kameron Gates
animator: ILM

Christopher Gaw
model maker: ILM

model maker: ILM

Brian Gee
digital effects artist: ILM

Willi Geiger
sequence supervisor and development lead: ILM

David Geldart
DMR artist , DMR project team supervisor

Joshua Gengler
digital artist

Chris George
digital effects artist: ILM

Brian Gernand
model supervisor: ILM

Howard Gersh
sequence supervisor and development lead: ILM

Robert Gianino
visual effects production and technical support: ILM

Derek Gillingham
digital model development and construction artist: ILM

Bill Gilman
digital effects artist: ILM

Archie Gogoladze
digital effects artist: ILM

Dan B. Goldman
computer graphics supervisor: ILM

Jeremy Goldman
sequence supervisor and development lead: ILM

Joseph Goldstone
visual effects editorial and imaging services group: ILM

Lioudmilla Golynskaia
digital model development and construction artist: ILM

Randy Gon
visual effects production and technical support: ILM

Jennifer Gonzalez
digital paint and rotoscope artist: ILM

Maria Goodale
matchmove artist: ILM, motion capture artist: ILM

Bridget Maria Goodman
digital model development and construction artist: ILM

Claudine Gossett
visual effects editorial and imaging services group: ILM

David Gottlieb
digital effects artist: ILM

Dylan Gottlieb
digital model development and construction artist: ILM

Monique Gougeon
visual effects coordinator: ILM

Andrew 'Spanky' Grant
animator: ILM

Frank Gravatt
digital model development and construction artist: ILM

Jeff Grebe
visual effects production and technical support: ILM

Caroleen Green
digital matte artist: ILM

Jim Green
digital effects artist: ILM

Aoife Greenham
lead stereo compositor

Daniel D. Gregoire
effects supervisor, pre-visualization supervisor

Cam Griffin
digital compositor

Paul Griffin
lead animator: ILM

David 'Rudy' Grossman
digital model development and construction artist: ILM

Branko Grujcic
digital effects artist: ILM

Indira Guerrieri
sequence supervisor and development lead: ILM

Jon Guidinger
model maker: ILM

Vinod Gundre
lead stereoscopic compositor

Mary Beth Haggerty
digital effects artist: ILM

Adam Hall
stereoscopic conform editor: prime focus

Nelson Hall
model maker: ILM

Michael J. Halsted
digital effects artist: ILM

Neal Halter
model maker: ILM

Mark Hamilton
digital effects artist: ILM

Stephanie Hamilton
film librarian: visual effects

Craig Hammack
sequence supervisor and development lead: ILM

David Hanks
matchmove artist: ILM, motion capture artist: ILM

John Hansen
digital effects artist: ILM

Jonathan Harb
digital matte sequence supervisor: ILM

Tim Harrington
lead animator: ILM

Benjamin Hawkins
digital effects artist: ILM

Aaron Haye
model maker: ILM

Lesley Headrick
animator: ILM

Pablo Helman
visual effects supervisor

Wendy Hendrickson
matchmove artist: ILM , motion capture artist: ILM

Pascale Hery
digital paint and rotoscope artist: ILM

Neil Herzinger
sequence supervisor and development lead: ILM

Hal T. Hickel
animation supervisor: ILM

Kela Hicks
digital effects artist: ILM

Robert Hill
first assistant camera operator: ILM

Shawn Hillier
digital effects artist: ILM

Loren Hillman-Morgan
model maker: ILM

Robert Hoffmeister
digital compositor: ILM

Larry Hoki
visual effects editorial and imaging services group: ILM

Bruce Holcomb
digital model development and construction artist: ILM

Samir Hoon
computer graphics supervisor: ILM

Lindsay Anderson
associate stereographer

David Horsley
sequence supervisor and development lead: ILM

Ian House
digital effects artist: ILM

Jen Howard
digital effects artist: ILM

Dave R. Howe
digital effects artist: ILM

Peggy Hrastar
model maker: ILM

Dorne Huebler
digital compositing supervisor: ILM

Peg Hunter
digital effects artist: ILM

Robbin Huntingdale
digital model development and construction artist: ILM

Paul Huston
digital matte sequence supervisor: ILM

Michael Hutchinson
visual effects editorial and imaging services group: ILM

Tom L. Hutchinson
digital effects artist: ILM

Mai Huynh
visual effects production and technical support: ILM

model maker: ILM

Polly Ing
sequence supervisor and development lead: ILM

Erich Ippen
sequence supervisor and development lead: ILM

Jiri Jacknowitz
digital paint and rotoscope artist: ILM

Michael G. Jackson
digital effects artist: ILM

Alex Jaeger
visual effects art director: ILM

Rod M. Janusch
key grip: ILM

Ian Jenkins
visual effects production and technical support: ILM

Lars Jensvold
visual effects editorial and imaging services group: ILM

Brad Jerrell
gaffer: ILM

Mike Jobe
model maker: ILM

Jeff Johnson
animator: ILM

Justin Jones
stereoscopic supervisor

Alexandra Junginger
stereo conversion coordinator

Moon-Jung Kang
digital model development and construction artist: ILM

Samson Kao
digital effects artist: ILM

Louis Katz
digital effects artist: ILM

Paul Kavanagh
lead animator: ILM

Maia Kayser
animator: ILM

Pete Kelly
animator: ILM

Shawn Kelly
animator: ILM

Jeffrey Kember
digital model development and construction artist: ILM

Hyun Seung Kim
digital model development and construction artist: ILM

Jeanmarie King
visual effects production manager: ILM

Kristy King
visual effects production and technical support: ILM

Robert Kinkead
pre-visualization/effects artist

Andrea Kistler
stereo conversion coordinator

Karen Klein
rotoscope artist

visual effects supervisor

Pamela Knott
visual effects accountant: ILM

Russell Koonce
digital effects artist: ILM

Michael Koperwas
digital model development and construction artist: ILM

Pete Kozachik
visual effects cameraman: ILM

Ed Kramer
sequence supervisor and development lead: ILM

Marshall Richard Krasser
digital compositing supervisor: ILM

Erik Krumrey
development lead: ILM

Greg Kyle
animator: ILM

Grace Lan
visual effects editorial and imaging services group: ILM

Hayden Landis
sequence supervisor and development lead: ILM

Ryan Laney
digital effects artist: ILM

Jeroen Lapre
digital effects artist: ILM

Dan Large
video engineering and digital technologies: ILM

David Latour
animator: ILM

Kelvin Lau
digital model development and construction artist: ILM

Toan-Vinh Le
digital effects artist: ILM

Joshua LeBeau
digital effects artist: ILM

Euisung Lee
pre-visualization/effects artist

Gary H. Lee
pre-visualization/effects artist

Kerry Lee
matchmove artist: ILM, motion capture artist: ILM

Lenny Lee
sequence supervisor and development lead: ILM

Sunny Lee
digital model development and construction artist: ILM

Natasha Leonnet
digital color timer: ILM

Daniel Leung
digital effects artist: ILM

John M. Levin
visual effects production assistant: ILM

Victoria Lewis
model maker: ILM

Gretchen Libby
visual effects producer: ILM

Jeffrey B. Light
motion capture supervisor: ILM

Neil Lim Sang
animator: ILM

Jonathan Litt
sequence supervisor and development lead: ILM

Victoria Livingstone
lead animator: ILM

Daniel Lobl
digital effects artist: ILM

Gabriel Lopez
stereo compositor

visual effects editor

Gregg Lukomski
visual effects

Sophie Luto
prep artist

Alan Lynch
model maker: ILM

Kathleen Lynch
visual effects production and technical support: ILM

Michael Lynch
model maker: ILM

Daniel Ma
digital effects artist: ILM

Heather MacDonald
visual effects producer: ILM

Keith MacGowan
compositor

Sean MacKenzie
sequence supervisor and development lead: ILM

Douglas R. MacMillan
digital effects artist: ILM

Toshiyuki Maeda
digital matte artist: ILM

Jodie Maier
matchmove artist: ILM, motion capture artist: ILM

Andrea Maiolo
digital model development and construction artist: ILM

Robert Marinic
computer graphics supervisor: ILM

Sebastian Marino
video engineering and digital technologies: ILM

David Marsh
technical director: ILM

Kevin Martel
animator: ILM

Corey Robert Martinez
visual effects

Marcel Martinez
digital effects artist: ILM

Stephen Mascarenhas
head of production stereoscopic conversion

Kent Matheson
digital matte artist: ILM

Pierre Maurer
model maker: ILM

Kevin May
digital effects artist: ILM

Morris May
digital effects artist: ILM

Scott May
digital model development and construction artist: ILM

Aaron McBride
concept artist

Will McCoy
digital effects artist: ILM

W. Regan McGee
digital paint and rotoscope artist: ILM

Kevin McGowan
digital effects artist: ILM

Steve McGrath
digital model development and construction artist: ILM

Glen McIntosh
lead animator: ILM

Richard McKay
first assistant camera operator: ILM

Jennifer McKnew
digital effects artist: ILM

Scott Mease
visual effects production and technical support: ILM

Lewis Menga
stereoscopic conform editor - 3D Version 2013

David Meny
computer graphics supervisor: ILM

Tory Mercer
digital effects artist: ILM

Philip Metschan
visual effects conceptual artist: ILM

Justin Mettam
digital effects artist: ILM

Joseph Metten
digital effects artist: ILM

Gary Meyer
video engineering and digital technologies: ILM

Carl Miller
effects director of photography: ILM

Richard Miller
model maker: ILM

Kristen Millette
Sabre artist, digital paint and rotoscope artist: ILM

Jim Milton
visual effects editorial and imaging services group: ILM

Christopher Minos
animator: ILM

Tarco Mirza
digital model development and construction artist: ILM

Chris Mitchell
lead animator: ILM

Todd Mitchell
visual effects editorial and imaging services group: ILM

Curt I. Miyashiro
computer graphics supervisor: ILM

Steve Molin
digital effects artist: ILM

Jack Mongovan
rotoscope supervisor: ILM

Richard Moore
digital model development and construction artist: ILM

Sébastien Moreau
digital effects artist: ILM

Michael Morgan
visual effects editorial and imaging services group: ILM

Tim Morgan
gaffer: ILM

Lauren Morimoto
digital paint and rotoscope artist: ILM

Andrew Morley
digital effects artist: ILM

David Manos Morris
matchmove artist: ILM , motion capture artist: ILM

Katie Morris
rotoscope lead: ILM

Michael Muir
digital effects artist: ILM

Melissa Mullin
matchmove artist: ILM, motion capture artist: ILM

digital effects artist: ILM

visual effects supervisor

Dave Murphy
model maker: ILM

Myles Murphy
digital effects artist: ILM

Jennifer Murray
digital paint and rotoscope artist: ILM

Aaron Muszalski
digital paint and rotoscope artist: ILM

Patrick T. Myers
computer graphics supervisor: ILM

David Nahman-Ramos
video engineering and digital technologies: ILM

Giovanni Nakpil
digital model development and construction artist: ILM

Timothy Naylor
digital model development and construction artist: ILM

Paula Nederman
visual effects coordinator: ILM

C. Andrew Nelson
digital paint and rotoscope artist: ILM

Marla Newall
3D matchmove lead: ILM

Vincent Vu Nguyen
stereoscopic compositor: Prime Focus

Ben Nichols
model maker: ILM

Steve Nichols
lead animator: ILM

Jennifer Maryam Nona
digital effects artist: ILM

Marcus Nordenstam
video engineering and digital technologies: ILM

Brett Northcutt
digital matte artist: ILM

Rick O'Connor
animator: ILM

digital effects artist: ILM

Michael Olague
gaffer: ILM

Joshua Ong
digital effects artist: ILM

Hiromi Ono
software developer: ILM

Khatsho John Orfali
sequence supervisor and development lead: ILM

Michael Orlando II
matchmove artist: ILM, motion capture artist: ILM

Marc Ostroff
visual effects accountant: ILM

Randy Ottenberg
model maker: ILM

Scott Palleiko
digital effects artist: ILM

Russell Paul
digital modeling supervisor: ILM

Joe Pavlo
digital effects artist: ILM

Daniel Pearson
digital effects artist: ILM

Tony Pelle
video engineering and digital technologies: ILM

Brian Peluso
stereoscopic compositor

Alan Peterson
model maker: ILM

model maker: ILM

Phil Peterson
video engineering and digital technologies: ILM

Jimmy Philip
stereo supervisor

Jakub Pistecky
animator: ILM

Anthony Pitone
visual effects editor: ILM

Brian Pohl
pre-visualization/effects artist

Felix Pomeranz
matchmove assistant

Bob Powell
digital effects artist: ILM

Kevin Power
stereoscopic conversion artist

Mark Powers
animator: ILM

Juan Preciado
model maker: ILM

Henry Preston
computer graphics supervisor: ILM

Scott Prior
digital effects artist: ILM

Tom Proost
model maker: ILM

animator: ILM

Ricardo Ramos
digital effects artist: ILM

Ari Rapkin
video engineering and digital technologies: ILM

Steve Rawlins
lead animator: ILM

Mathieu Raynault
digital matte artist: ILM

Philippe Rebours
sequence supervisor and development lead: ILM

James Rees
stereographer

Caprice Ann Ridgeway
stereo conversion producer

Stephen Riera
matchmove assistant, visual effects production and technical support: ILM

Magali Rigaudias
animator: ILM

Anthony Rispoli
visual effects production and technical support: ILM

Dylan Robinson
digital effects artist: ILM

Neil Robinson
video engineering and digital technologies: ILM

Craig Edward Rogers Jr.
digital scanning: The IMAX Experience, film recording: The IMAX Experience

Dennis Rogers
first assistant camera operator: ILM

Mitchell Romanauski
model maker: ILM

Amanda Ronai-Dahle
digital effects artist: ILM

Joshua Rosen
concept artist

effects director of photography: ILM

Alan Rosenfeld
digital effects artist: ILM

Kimberly Ross
digital effects artist: ILM

Susan Ross
digital model development and construction artist: ILM

Jason Rosson
digital effects artist: ILM

Eric Roth
matchmove artist: ILM, motion capture artist: ILM

James Rowell
digital effects artist: ILM

Barry Safley
digital effects artist: ILM

Leslie Safley
digital paint and rotoscope artist: ILM

Jeff Saltzman
matchmove artist: ILM , motion capture artist: ILM

Juan-Luis Sanchez
digital model development and construction artist: ILM

Steve J. Sanchez
digital effects artist: ILM

Mike Sanders
matchmove artist: ILM, motion capture artist: ILM

Steve Sauers
digital model development and construction artist: ILM

model maker: ILM

Frederic Schmidt
digital effects artist: ILM

Victor Schutz
digital effects artist: ILM

Trish Schutz-Krause
animator: ILM

P. Kevin Scott
animator: ILM

Anik Seguin
stereo conversion editor

Anthony Shafer
digital effects artist: ILM

Sushant Sharma
Stereo Compositor

Paul Sharpe
digital effects artist: ILM

Amy Shepard
digital paint and rotoscope artist: ILM

M. Zachary Sherman
digital paint and rotoscope artist: ILM

John Sigurdson
visual effects production and technical support: ILM

Stephen Sloan
visual effects

Douglas James Smith
sequence supervisor and development lead: ILM

Jason H. Snell
3D matchmove supervisor: ILM

Ben Snow
visual effects supervisor

Brian Sorbo
digital effects artist: ILM

Kevin Sprout
sequence supervisor and development lead: ILM

Tom St. Amand
animator: ILM

Damian Steel
digital effects artist: ILM

Jeffrey Stewart
visual effects coordinator

Chris Stillman
digital effects artist: ILM

Russ Sueyoshi
digital effects artist: ILM

David Sullivan
digital paint and rotoscope artist: ILM

Mark Sullivan
digital matte artist: ILM

Nigel Sumner
sequence supervisor and development lead: ILM

Daniel Sunwoo
digital effects artist: ILM

Roy Sutherland
model maker: ILM

Doug Sutton
sequence supervisor and development lead: ILM

Blake Sweeney
digital effects artist: ILM

Pat Sweeney
effects director of photography: ILM

Larry Tan
digital model development and construction artist: ILM

Wilson Tang
visual effects conceptual artist: ILM

Masahiko Tani
digital matte artist: ILM

Catherine Tate
digital effects artist: ILM

Merzin Tavaria
Stereo Creative Director

Bryan Taylor
visual effects artist

Chad Taylor
sequence supervisor and development lead: ILM

Dale Taylor
visual effects coordinator: ILM

Katrina Taylor
stereo conversion editor

Noah Taylor
digital effects artist: ILM

Jessica Teach
production assistant

Kim Thompson
animator: ILM

Michael Thompson
video engineering and digital technologies: ILM

Nick Thompson
stereo coordinator

Bill Tlusty
visual effects production manager: ILM

James Tooley
technical animation supervisor: ILM

pre-visualization/effects artist

Alan Tormey
stereoscopic compositor

Terrance Tornberg
visual effects production and technical support: ILM

Vincent Toscano
digital effects artist: ILM

Delio Tramontozzi
animator: ILM

Alan Travis
digital paint and rotoscope artist: ILM

Amy Trevor
visual effects production and technical support: ILM

Alex Tropiec Jr.
digital effects artist: ILM

Pat Tubach
sequence supervisor and development lead: ILM

Dennis Turner
sequence supervisor and development lead: ILM

Kate Turner
digital paint and rotoscope artist: ILM

Trevor Tuttle
model maker

Yusei Uesugi
digital matte sequence supervisor: ILM

Lee Uren
digital model development and construction artist: ILM

Arturs Vaitilavics
lead stereoscopic compositor

Todd Vaziri
digital effects artist: ILM

Omz Velasco
digital model development and construction artist: ILM

Aurelio x. Vera Jr.
restoration artist

Pascale Ville
digital effects artist: ILM

Eric Voegels
digital effects artist: ILM

Lauren Vogt
model maker: ILM

Ben Vonzastrow
digital effects artist: ILM

Danny Wagner
model maker: ILM

Mark Walas
model maker: ILM

Melanie Walas
model maker: ILM

John Walker
sequence supervisor and development lead: ILM

Kevin Wallace
model maker: ILM

Kelly Walsh
digital effects artist: ILM

Steve Walton
digital model development and construction artist: ILM

Brandon Warner
matchmove artist: ILM , motion capture artist: ILM

Dave Watson
key grip: ILM

David Weatherly
animator: ILM

Judith Weaver
visual effects executive producer: ILM

Robert Weaver
digital effects artist: ILM

Susan M. Weeks
digital effects artist: ILM

R.D. Wegener
digital effects artist: ILM

Li-Hsien Wei
digital model development and construction artist: ILM

David Weinstein
animator: ILM

David Weitzberg
digital effects artist: ILM

Colie Wertz
digital effects artist: ILM

Erin West
digital paint and rotoscope artist: ILM

Jamy Wheless
lead animator: ILM

R. Christopher White
sequence supervisor and development lead: ILM

Simon Wicker
digital matte artist: ILM

Ronnie E. Williams Jr.
sequence supervisor and development lead: ILM

Gordon T. Wittmann
visual effects production and technical support: ILM

Andy Wong
lead animator: ILM

Eric Wong
animator: ILM

Raymond Wong
pre-visualization/effects artist

Sylvia Wong
lead animator: ILM

Ron Woodall
digital model development and construction artist: ILM

Jeff Wozniak
digital effects artist: ILM

Doug Wright
digital paint and rotoscope artist: ILM

Keiji Yamaguchi
digital model development and construction artist: ILM

Christina Yim
animator: ILM

Melva Young
digital effects artist: ILM

Susumu Yukuhiro
digital matte artist: ILM

Dean Yurke
sequence supervisor and development lead: ILM

Heidi Zabit
rotoscope lead: ILM

Riccardo Zanettini
digital effects artist: ILM

Wei Zheng
digital matte artist: ILM

Ken Ziegler
digital model development and construction artist: ILM

Daniel Zizmor
visual effects production and technical support: ILM

Julie Adrianson-Neary
digital compositor

Susan Alegria
model maker

Christian T. Andrews
motion control technician

Negin Bairami
model maker/painter

Peter Bakic
digital effects artist

Duncan Blackman
matchmove artist

Ronn Brown
matte artist

Jo Carson
effects camera assistant

Mark Casey
Sabre artist

Salvatore Catanzaro
apprentice editor

Aric Cheng
set designer: ILM

Leila Chesloff
digital artist

Zachary Cole
technical support: ILM

Michael Cordova
film scanning and recording supervisor

Beth D'Amato
digital paint and roto artist

Caine Dickinson
3D computer modeler

Rejyna Douglass-Whitman
visual effects supervisor

Jason Dowdeswell
digital compositor

Christina Drahos
digital compositor: ILM

Nika Dunne
digital paint & roto artist: ILM

Kris Eber
visual effects accountant assistant: ILM

John Eblan
model maker: ILM

Sam Edwards
digital compositor

Vicki L. Engel
visual effects

Todd Fellows
model maker: ILM

Tom Firestone
model maker

Brad Fox
technical director: ILM

Lisa Garner
rotoscope artist

Richard Gentner
digital imaging operator

Paul Giacoppo
digital modeller

Kenneth Gimpelson
technical assistant

Jason M. Halverson
digital compositor: ILM

Nicholas Hasson
visual effects technical assistant

Kirk Henderson
visual effects storyboard artist: ILM

Tulio Hernandez
technical director lighting: ILM

Lloyd Hess
technical support

Mark Hopper
visual effects

Jaynee Howe
visual effects

Jill E. Hughes
visual effects production assistant: ILM

Tony Hurd
CG operations: ILM

Cynthia Hyland
digital compositor

Justin Johnson
visual effects

Darren Jones
digital imaging engineer

Michael Kennedy
digital compositor

Kavita Khosla
creature technical director

Ken Satchel King
character animator

Audra Koklys
motion capture coordinator

Mohen Leo
lead technical director

lead digital modeler: ILM

Stuart Lowder
manager

Mark Moore
art department creative director: ILM

Michelle Motta
digital paint and rotoscope artist: ILM

Peter Nicolai
visual effects coordinator: partial

Mayur Patel
digital effects artist

Michael Pecchia
director of global development at prime focus

Vance Piper
effects director of photography

Kevin Reuter
digital effects artist: ILM

Graham Riddell
technician

Rick Rische
digital matte artist: ILM

Massimiliano Rocchetti
digital compositor

Corey Rosen
creature technical director: ILM

George Sakellariou
production engineering: ILM

Jay Shindell
digital effects artist

Kim Smith
model maker: miniature unit

Sam Stewart
rotoscope artist: ILM

Marcus Stokes
visual effects

Doug Swam
systems administrator

Tim Teramoto
technical director

Damien Thaller
digital effects artist

Tristan Tom
digital matte technical support: ILM

Christopher Townsend
digital effects

Guerdon Trueblood
digital compositor: ILM

Chi Chung Tse
animator

Matthew A. Ward
animatic artist

Talmage Watson
matchmove artist

Michael Wick
model maker: ILM

Elbert Yen
digital texture artist: ILM

Bill Zahn
digital artist

Stunts

(edit)

Ray Anthony
stunt performer

Richard Boué
assistant stunt coordinator

Marky Lee Campbell
stunt double

Raelene Chapman
stunt performer

Dar Davies
stunt performer

stunt double: Ewan Mcgregor

stunt coordinator

Dean Gould
stunt performer

Joss Gower
stunt performer, stunt double: Anakin

Carly Harrup
stunt double: Padmé

John Heaney
stunt performer

Lou Horvath
stunts

Scott McLean
stunt double: Jango

stunt performer

Steve Morris
stunt performer

Kyle Rowling
stunt double: Dooku

Robert Simper
stunt performer

Gillian Statham
stunt double: Padmé

Daniel Stevens
stunt performer, stunt double: Anakin

Avril Wynne
stunt performer

Nic Goodey
stunts

Rob Inch
stunts

Rowley Irlam
stunts

Luke Kearney
stunts

Sean McCabe
stunt coordinator: UK studio pick ups

Justin Pearson
stunts

Brit Sooby
stunt performer

Camera and Electrical Department

(edit)

Joseph J. Allen
grip-ILM visual effects

Paul Anderson
rigging grip

Sprague Anderson
vision engineer: ILM

Werner Bacciu
grip: Italy

Graham Beatty
electrician: practicals

Jason Binnie
assistant camera

Kevin Blyth
electrician

Mal Booth
rigging grip

Geoff Brown
crane operator: Technocrane

Sonny Burdis
best boy: additional shooting crew

Michael Chambers
additional electrician

Graeme Cook
electrician

Matthew Copping
dolly grip

Luke Cross
electrician

John Cummings
electrician

Carlos De Carvalho
assistant camera

John Ellard
electrician

Jorge Escanuela
best boy grip

David Felgar
electrician: practicals

Russell Fewtrell
electrician

Moses Fotofili
best boy

Robert Frey
vision engineer: ILM

Cristiano Giavedoni
electrician: Italy

Mark Harris
electrician

Mark Harris
electrician

Don L. Henderson
key grip

Alex Howe
first assistant camera: UK

Frank Hruby
camera operator

Matt Hunt
camera assistant: high definition camera

Gillian Huxley
electrician

Demetri Jagger
video assist operator

Steve Johnson
electrician

Paul Klicin
electrician

Joel Klinger
electrician

Eddie Knight
gaffer

Alex Laguna
electrician

David Lezynski
vision engineer: ILM

Greg Little
electrician

Peni Loloa
electrician

Iain Mathieson
rigging gaffer

Brett Matthews
focus puller

Peter McDougall
underwater camera operator

Calum McFarlane
camera operator: "b" camera

Fred Meyers
camera supervisor: high definition cameras

Brecan Mitchell
electrician

Stewart Monteith
best boy

Phil Mulligan
rigging best boy

Ian Mussell
crane operator: giraffe crane

Peter Myslowski
key grip

David Nichols
key grip

Luke Nixon
assistant camera

director of photography: additional shooting crew

Carlos Parra
grip

Michael Rich
rigging grip

Calvin Roberts
vision engineer: ILM

Scott Rogers
electrician

Ady Rose
key rigging grip

Evelyn Rose
assistant still photographer

Eddie Sansom
rigger: additional shooting crew

Steve Sansom
head rigger

Brad Shield
Steadicam operator, camera operator

Carey Smith
electrician

David Smith
gaffer: additional shooting crew

Gary Smith
grip

Michael Taylor
key video assist operator

David Thomson
rigging grip

Paul Tiller
still photographer

Lisa Tomasetti
still photographer

Jay Torta
2nd unit 2nd ac a cam

Michael Vivian
dolly grip: a camera

Giles Westley
still photographer

Ianna White
still photographer

Grant Wilson
electrician

Damian Wyvill
focus puller

John M. Barbour
assistant camera

John Colley
electrician

Lee Eldred
electrician

Keith Hamshere
special photographer

Mark Kupenga
rigging electric assistant

Luke Myslowski
grip

Jennie Paddon
second assistant camera: UK

Elvis Pasqual
electrician: Italy

Stephen Sadler
first assistant camera

Jonathan Sykes
camera operator

Brett Tracey
second assistant camera: second unit

Tammo Van Hoorn
focus puller: UK

Zoe Whittaker
video assist operator: re-shoots, UK

Animation Department

(edit)

Jeff Johnson
cg animator

Jason Patnode
layout artist

Jay Rennie
animator

Tonya Noerr
animator

Casting Department

(edit)

Ros Breeden
extras casting

Maura Fay
extras casting

Paz Piñar
casting: Spain

Vanessa Sulman
casting assistant

Richard Ducker
extras casting: fighter

Costume and Wardrobe Department

(edit)

Celinda Alvarado
costume workroom assistant

Amanda Amphlett
costume props

Lyn Askew
wardrobe supervisor

Ken Barnett
senior leather accessories

Julie Barton
costume stand-by

Gloria Bava
costume cutter

Julie Beach
costume workroom assistant

Larina Bennett
costume workroom assistant

Natalie Bracher
fabric painter

Justine 'Jay' Brien
costume workroom assistant

Justin Brown
costume props

Julie Bryant
costume cutter

William Chiu
costume props

Hester Clark
costume props

Arlene Clement
costume workroom assistant

Robert Colhoun
costume props

Ivo Coveney
costume props supervisor

Kay Coveney
costume cutter

Monique Donaldson
costume workroom assistant

assistant costume designer

Vanessa Edwards
costume coordinator

Michelle Ereaux
costume workroom assistant

Valérie Evans
costume workroom assistant

Astrid Fisher
costume props

Didi Fitzgerald
costume workroom assistant

Tracey Gardner
costume workroom assistant

Andrea Gaskill
costume workroom assistant

Beatrice Giannini
wardrobe assistant: Italy

Jason Gibaud
assistant costume designer

Robin Hall
costume workroom assistant

Reuben Hart
costume props

Jamella Hassan
costume stand-by

Julie Herlihy
costume workroom assistant

Patricia Higgs
costume cutter

Brad Thomas Hill
costume props

Fiona Holly
costume workroom assistant

Maria Jiménez Alfaro
wardrobe assistant: Spain

Adam Johansen
costumes

Thomas Kelso
costume props

Tom Lampropoulos
costume props

Heather Laurie
key costume stand-by

Danielle Lawson
costume workroom assistant

Gaye Lee
costume workroom assistant

Allan Lees
costume cutter

Gillian Libbert
costume supervisor: ILM

Penny Mackie
costume workroom assistant

Anna Marchant
costume props

Vicki Martin
costume workroom assistant

Ann Maskrey
assistant costume designer

Manuela Masoch
assistant costume stand-by

Anne Matheson
costume workroom assistant

Craig McClements
costume runner

Sharon McCormack
costume cutter

Rick McGill
senior milliner

Nicola McIntosh
fabric painter

Suzannah McRae
costume workroom assistant

Jo Measure
costume coordinator: additional shooting crew

Yvette Meins
costume workroom assistant

Naama Mejri
wardrobe supervisor: Tunisia

Judith Meschke
costume cutter

Debbie Millington
costume workroom assistant

Susan Millner
costume workroom assistant

Musette Molyneaux
costume workroom assistant

Michael Mooney
assistant costume designer

William Neave
costume props

Julie Nethercoat
costume workroom assistant

Rhonda Nohra
costume buyer

Marnie Ormiston
costume workroom assistant

Jo-Anne Parkin
costume props

costume cutter

Sheryl Pilkinton
costume cutter

Joanne Pullen
costume props

Amber Reynolds
costume runner

Martin Rezard
assistant costume props supervisor

Kirstie Rickwood
costume props

Maureen Rosa
costume workroom assistant

costume workroom assistant

Timothy Shanahan
senior costume fabric painter

Louise Shaw
costume props

Zoe Skinner
costume props

Marcia Smith
costume workroom assistant

Joan Staley
costume workroom assistant

Sally Steele
costume cutter

Rebecca Tancred
costume workroom assistant

Roberta Tate
costume cutter

Terry Thorley
costume cutter

Karen Thorn
costume buyer

Melissa Thornton
costume workroom assistant

Roslyn Tiddy
costume workroom assistant

Margaret Trevillion
costume workroom assistant

Peter Tselepi
costume runner

Alice Vargas
costume workroom assistant

Kara Walsh
costume props

Esther Walters
costume cutter

Carolyn Wells
assistant costume stand-by

Felicity Wiecek
costume props

Nicole Young
costume supervisor

Patricia Cowmeadow
dresser: Ms. Portman

Jo Thorpe
costume assistant

Editorial Department

(edit)

Jason Ballantine
location assistant editor

Todd Busch
first assistant editor

Allison Gibbons
location apprentice editor

Mark Nakamine
colorist

Cheryl Nardi
assistant editor

Joseph Jett Sally
assistant editor

Adrienne Gruben
post-production

Jim Passon
color timer

Location Management

(edit)

Mounir Hlawet
location manager: Matmata, Tunisia

Franco Rapa
location manager: Italy

Simona Serafini
location manager: Italy

location researcher

David Broder
location manager

Music Department

(edit)

Chris Clarke
scoring assistant

Andrew Dudman
scoring assistant

Terry Edwards
chorus director

Steven R. Galloway
assistant music editor

music librarian

Edward Karam
orchestrator

musician: keyboards

scoring engineer

Peter Myles
music editor

Gordan Nikolitch
orchestra leader

orchestrator

Owen Tamplin
scoring assistant

Kenneth Wannberg
supervising music editor

conductor

Joe Zimmerman
music preparation

Karen Bennett
assistant music editor

Transportation Department

(edit)

Phil Allchin
transportation captain: additional shooting crew

Duan Kereru
unit driver

Philip McDonell
unit driver

Nicola Rosada
transportation captain: Italy

Dave Simpkins
unit driver

Hans Van Beuge
transportation captain

Ron Wyndham
unit driver

Other Crew

(edit)

Wendy Asher
crowd stand-by

Abdallah Baaloch
accountant: Tunisia

Jason Baird
creatures supervisor

Luke Barlow
additional unit assistant

Gordon Barnett
leather accessories

Jane Bay
executive assistant: George Lucas

Amel Becharnia
production coordinator: Tunisia

Michael Blanchard
technical supervisor

Scott Brewer
projectionist

Laura Cappato
production coordinator: Italy

Victoria Chambers-Pike
script supervisor: additional shooting crew

Claudia Cimmino
production assistant: Italy

Gay Cobham
security officer

Jenny Craik
researcher

Marco Dandola
location runner: Italy

Gabe de Kelaita
production support: ILM

Isabel Delgado
production coordinator: Spain

Jannine Dixon
assistant accountant

Jo Donaldson
researcher

Edwin Dunkley
video services

Lizzie Eves
data logger

Kathryn Farrar
production controller

Jacqueline Fenton
administrative assistant

Kerry Fetzer
catering manager

Charlie Fuguet
post production: IMAX Version

Bernardo Galli
cashier: Italy

Traci Duxbury
assistant accountant: Tunisia

Felicity Gibbins
production assistant

sword master

David Giorgio
set runner: Italy

Jill Goldberg
assistant to cast

Wendy Corman
accounting manager

Rosemarie Greer
lead DMR artist

Helen Gregory
production coordinator: additional shooting crew

Lynne Hale
director of publicity

Anna Hall
production coordinator

George Hatsatouris
security officer

David G. Havard
insurance

Mónica Hernández
set coordinator: Spain

Laura Hickey
assistant crowd stand-by

Billy Hinshelwood
legal services: UK

Hilton Howson
runner: creature department

Peter Hricak
network manager

Warren Jones
supervising rigger

Ali Keshavji
production assistant, floor runner: UK

Shereen Khan
assistant crowd stand-by

Terri Kibbler
assistant crowd stand-by

Jacqueline King
assistant production coordinator

Jason Klaffer
assistant technocrane operator

Alice Lanagan
assistant to cast

Natalie Lawley
stand-in: Natalie Portman

Polly Leach
assistant production coordinator

Ivano Lepscky
payroll: Italy

Tim Lion
production runner

Alvin Lopez
assistant: Rick McCallum, USA

Belinda Lowson
assistant accountant

Maria Novella Martinoli
production coordinator assistant: Italy

Paul Matwiy
IT manager

Samantha Smith
set production assistant

Marianne McKeon
assistant crowd stand-by

Nigel McNulty
production attorney

Anne Merrifield
assistant: George Lucas

Tina Mills
image archivist

Victoria Morgan
assistant production coordinator: additional shooting crew

Cameron Morley
video split assistant

Chloe Sophia Moss
assistant to cast

Virginia Murray
production coordinator: additional shooting crew

Fiona Nicolls
crowd stand-by

Alex Nikolic
media producer: Yugoslavia

Cathy Nilsen
travel services: USA

Marguerite O'Sullivan
construction nurse

Dan Owen
assistant crowd stand-by

Rajeshree Patel
accountant: UK

Sarita Patel
executive assistant: George Lucas

Helen Peacock
assistant crowd stand-by

Richard Pike
stand-in: Ewan McGregor

Kevin Plummer
production accountant

Patrick Plummer
assistant accountant

Ardees Rabang
assistant: Rick McCallum, USA

Paul Ranford
production coordinator

John Charles Reedburg
production assistant

Sue Roberts
travel services: Europe

Jacquie Robertson
unit nurse

Peter Robey
insurance

Jose Luis Rodriguez
production runner: Spain

Lamia Saidane
production secretary: Tunisia

Jacqui Louez
assistant: Rick McCallum, Australia

Ayse Selcuk
accounting assistant

Lisa Shaunessy
publicity assistant

Laura Sivis
security coordinator: Fox Studios Australia

Michael Smith
Javva The Hutt: ILM

Sotiri Sotiropoulos
safety supervisor

Robyn Stanley
researcher

Val Sunderland
location accountant: Italy

script supervisor

Isobel Thomas
production coordinator

assistant to cast

Peter Thompson
legal services: Australia

Robert Threadgold
location accountant: Tunisia

Tiziana Tortarolo
assistant production coordinator: Italy

Tim M. Townsend
DMR artist

Hazel Trudgen
leather accessories

Gordon Tyler
stand-in: Hayden Christensen

Jeannie Udall
nurse: additional shooting crew

Nathalie Verunica
travel services: Australia

Silvia Vázquez
production secretary: Spain

Joshua Watkins
production runner

Ianna White
publicity runner

Rachele Wiggins
production assistant

Valerie Williams
assistant accountant

Carla Zacchia
accountant: Italy

Marco Zanon
facilities coordinator: Italy

Wesley R. Anderson
IT technician

James Bramley
studio manager

Tigger Carroll
unit assistant

Phil Clarke
production liaison

Catherine Ernster
documentary team

Elton Farla
medic: UK re-shoots}

Andrew Haddock
video coordinator: UK

Gavin Jones
mould maker

Natalie Lovatt
script continuity assistant

Jason Mack
security officer

Sayed Najem
martial arts trainer: Hayden Christensen

Paul Shedlowich
body double, stand-in

post-production dialect coach: Ewan McGregor

Thanks

(edit)

Rod Allan
special thanks

Van Bedient
special thanks

James Bramley
special thanks

Victoria Buchan
special thanks

Sally Bullock
special thanks

Brian Claypool
special thanks

Ted Costas
special thanks

Tom Delmar
special thanks

Cyril Drabinsky
special thanks

John Farrand
special thanks

special thanks

Susan A. Leahy
Special Thanks to

Charlie Ledogar
special thanks

Steve Morris
Special Thanks to

Dennis Noonan
special thanks

Renee Russo
special thanks

Tim Schafbuch
special thanks

Dave Schnuelle
special thanks

Michael Smuin
special thanks

Kim Williams
special thanks

Other

(edit)

20th Century Fox Italia
-

20th Century Fox Netherlands
-

20th Century Fox Norway
-

20th Century Fox
-

20th Century Fox
-

20th Century Fox
-

20th Century Fox de Argentina
-

20th Century Fox of Germany
-

Bandur Film
-

FS Film
-

Fox Filmes do Brasil
-

Fox-Warner
-

Gemini Film
-

Hispano Foxfilms S.A.E.
-

-

Odeon
-

UGC-Fox Distribution (UFD)
-

20th Century Fox Home Entertainment Japan
-

20th Century Fox Home Entertainment
-

20th Century Fox Home Entertainment
-

Disney XD
-

Gativideo
-

MTV3
-

Sub
-

Twentieth Century Fox Home Entertainment
-

Walt Disney Studios Home Entertainment
-

Yorin
-

Any Effects
-

FBFX
-

Gentle Giant Studios
-

Gilderfluke & Co. Inc.
-

Prime Focus
-

Fletcher Chicago
additional camera equipment

4MC UK Ltd.
sound post-production

AFM Lighting
lighting

AONAlbert G. Ruben Insurance Services
insurance services

ARRI Lighting Rental
lighting and grip equipment

ARRI
digital film masters recorded on

music recorded at

Adobe Systems
pre-visualization software

Alf Service
lighting balloons

Alias/Wavefront Technologies
pre-visualization software

British Musicians Union
special thanks

Byron Bay Kendo Club
special thanks

CTV Services
production services: Tunisia

Casting Collective
extras casting

ChapmanLeonard Studio Equipment
camera dollies

Christie Digital Systems
DLP projection

Digital Film Lab
special thanks

Direct Access
travel services: USA

sound post-production

Dynamic Freight Services
sipping services

Elstree Studios
movie studio

Film Freight Australia
shipping services

Foundry Networks
production network

Fox Studios Australia
studio facilities

Fullerton Design Embroidery
special embroidery

Gentle Giant Studios
3D scanning services

HW Wood Australia
insurance

IVC
digital mastering

International Stunt Company, The
stunt services and rentals

Italian Ministry of Art and Culture
special thanks

Jo Anne Kane Music Services
music preparation

Karen Torrisi Beading
beading

Kollage Catering
catering

Land Rover
special thanks

music performed by

Lucasfilm THX TAP Theater Alignment Program
Quality assurance services were provided by

Mad Dog Casting
extras casting

Mandrill Studios
adr recorded at

production services: Italy

Miller & Kreisel Sound
production speaker systems

Mythology 500
thanks

Odd Studio
costumes

Panavision Lighting Asia Pacific
lighting equipment

Pandora International
Pogle color correction equipment

Plus 8 Video
additional camera equipment

Recce & Production Services
production services: Spain

Runco International
plasma displays and scoring projection

San Pablo De Sevilla Airport Customs
special thanks

Seville City Council
special thanks

Seville Police
special thanks

Showtravel
travel services: Australia

POST PRODUCTION SOUND SERVICES PROVIDED BY , trailer post-production sound services

Snell & Wilcox
Piccaso system

soundtrack published by

Soundfirm
adr recorded at

Studios
media production

Sydney Kendo Club
special thanks

THX Ltd.
digital mastering: VHS, DVD, Blu-ray, sound format: in selected theatres

The Travel Company
travel services: Europa

Tress Cocks & Maddox
legal services: Australia

Tunisian Ministry of the Interior
special thanks

FamousFix content is contributed and edited by our readers. You are most welcome to update, correct or add information to this page. Update Information

Top Contributors Today

  • halfgoofy
  • angel_angel
  • mandia27
  • wdweditorial
  • Phoebe

Register Here to contribute to FamousFix. Login »

Join Now

Register to update information, save favorites, post photos, news stories and comments.

Already A Member?



Desktop | Mobile
This website is part of the FamousFix entertainment community. By continuing past this page, and by your continued use of this site, you agree to be bound by and abide by the Terms of Use. Loaded in 2.23 secs.
Terms of Use  |  Copyright  |  Privacy
Copyright 2006-2020, FamousFix